Tombul Camii - Bulgaristan

 


Tombul Camii
Tombul Camii (Şerif Halil Paşa Camii), Bulgaristan'ın Şumnu (Shumen)  şehrinde bulunan camidir.

Tombul Camii, 1744 yılında Şerif Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Tek şerefeli minaresi 40 metre yüksekliğe, Kubbesi ise 25 m. yüksekliğe sahip olan caminin duvarları düz taştan kesilmiş, geometrik şekilde yontulmuş ve çeşitli bitki figürleriyle süslenmiştir.

İç mekânlarda Lale devri etkisi diyebileceğimiz Türk Barok kalem işi bezeme görülmektedir. Aynı zamanda Külliye olan Camii kompleksi içinde kütüphane ve mektebi de içeren bir medrese bulunur. Camii Batı mimarisinin yanı sıra bir Osmanlı yapısı özellğini de taşır. Yapı Türkiye hariç (Edirne dahil), Balkanların en büyük ikinci camisi olma özellğini de taşır. Balkanların en büyük camisi ise Edirne'de bulunan Selimiye camiidir.

Tombul Camii

Tombul Camii, Bulgaristan’da Osmanlı mimarîsinin tamamıyla korunmuş tek eseridir. Tombul Camii şu an restore aşamasında olmakla beraber, ibadete açıktır.Cami 27 ağustos 2010 tarihinde kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğramış ve cami duvarlarına İslam dini ve Allah hakkında ağıza alınmayacak küfürler yazılmıştır.Bu olay büyük tepkilere sebep olmuştur.
Tombul Camii - Bulgaristan 4.5 5 Kybalion Bulgaristan Tombul Camii Tarihi, Tombul Camii Resimleri, Tombul Camii Hakkında bilgi... Tombul Camii (Şerif Halil Paşa Camii) , Bulgaristan'ın Şumnu (Shumen)  şehrinde bulunan camidir. Tombul Camii, 1744 yılında Şerif ...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved