Turhan Hatice Sultan

 


Turhan Hatice Sultan, 1627 yılında doğdu. Valide Sultan, Osmanlı padişahı I. İbrahim'in eşi ve IV. Mehmet'in annesidir. Doğduğu zamanki Rus Ortodoks ismi Nadyadır. 12 yaşlarında iken Kırım Tatarları'nın eline esir düştü ve İstanbul'a getirilerek saraya verildi.

Oğlu IV. Mehmet, 1648'de 4 yaşındayken tahta geçince Valide Sultan oldu. Ancak kayınvalidesi eski Valide Sultan Kösem Sultan halen hayattaydı ve devlet işlerinde etkili olmaya devam ediyordu. Turhan Sultan'la Kösem Sultan arasında kıyasıya bir rekabet başladı. Bu rekabet 3 yıl sürdü ve Kösem Sultan'ın bir gece dairesinin basılarak boğdurulmasıyla noktalandı. Turhan Sultan, toplam 34 yıl Valide Sultanlık yaparak Osmanlı tarihinin en uzun süreli Valide Sultan'ı oldu. Bu dönemde Köprülü ailesinden sadrazamlar iş başına geldi ve Valide Sultanların devlet siyasetindeki etkileri azaldı.

Turhan Hatice Sultan, 1597'de Sultan III. Mehmet'in annesi Valide Safiye Sultan'ın emriyle yapımına başlanan fakat yarım kalan İstanbul Yeni Camiini kendi parasıyla tamamlattı. 1683'te öldü ve cenazesi kendi tamamlattığı Yeni Camii'nin avlusundaki Turhan Sultan Türbesine gömüldü.
Turhan Hatice Sultan 4.5 5 Kybalion Turhan Hatice Sultan Hayatı, Turhan Hatice Sultan Hakkında bilgi Turhan Hatice Sultan , 1627 yılında doğdu. Valide Sultan, Osmanlı padişahı I. İbrahim 'in eşi ve IV. Mehmet 'in annesidir. Doğduğu z...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved