Pertevniyal Sultan

 


Pertevniyal Valide Sultan, 1812 yılında doğdu. Abdülaziz'in annesi, Valide Sultan ve II. Mahmut'un eşidir.

Perteviyal Valide Sultan Ulah asıllıydı ve doğduğu zamanki ismi Hasna Besîme'ydi. 1829 yılında II. Mahmut'un eşi oldu. 10 yıllık bir evlilikten sonra eşi vefat etti. 25 Haziran 1861 tarihinde Sultan Abdülmecit'in vefatı üzerine oğlu Abdülaziz tahta geçince Pertevniyal Sultan da Valide Sultan unvanını aldı. Oğlunun bütün saltanatı boyunca Valide Sultan kaldı.

Hayır hasenata çok önem verirdi. Pertevniyal Lisesi'ni, Pertevniyal Valide Sultan Camii'ni yaptırdı. Konya Aziziye Camii'nin yapımında da büyük maddi yardımları oldu.

Oğlu vefat edince Valide Sultanlık dönemi bitti ama 7 yıl daha yaşadı. Ayrıca Yusufpaşa'da bulunan Aksaray Mahmudiye İlk Öğretim Okulunu'nu eşi II. Mahmut'un anısına yaptırmıştır. Okul birkaç kez talihsizliklerle karşılaşmasına rağmen bugün hala hizmet vermektedir.

5 Şubat 1883 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nda vefat etti. İstanbul'un Aksaray semtinde bulunan kendisinin yaptırmış olduğu Pertevniyal Valide Sultan Camii'ndeki Pertevniyal Sultan Türbesine gömüldü.

Pertevniyal Sultan 4.5 5 Kybalion Pertevniyal Sultan Hayatı, Pertevniyal Sultan Hakkında bilgi Pertevniyal Valide Sultan , 1812 yılında doğdu.  Abdülaziz 'in annesi, Valide Sultan ve II. Mahmut 'un eşidir. Perteviyal Valide S...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved