Ispartalı Seyyid Ali Paşa

 


Ispartalı Seyyid Ali Paşa, 1756 yılında Isparta'nın Uluborlu ilçesinde doğdu. Yeğenağalar sülalesindendir.

Öğrenimini Uluborlu'da yaptıktan sonra İstanbul'a giderek memuriyette basamak basamak ilerledi. Kapıcıbaşı gõrevindeyken 1815'de Mora valisi ve 1819'da Hüdavendigar valisi görevlerine atandı.

15 Ocak 1820'de Burdurlu Derviş Mehmed Paşa'nın sadrazamlıktan azledilmesi ile sadrazamlık görevine getirildi. Tepedelenli Ali Paşa isyanı ve Filiki Eterya isyanı olduğu sırada bir sene sadrazamlık yaptı. Ehliyet ve iktidarının yetersiz bulunması nedeniyle 26 Mart 1821'de sadrazamlıktan azledildip yerine Benderli Ali Paşa getirildi.

Sadrazamlıktan azlinden sonra sırasıyla Karadeniz seraskerliği, Karaburun muhafızlığı ve Mora sancağına atandı. Haziran 1822 yılında Ankara ve Çankırı sancakları idaresi verildi. Haziran 1824'de azledilip vezirliği kaldırılarak Filibe'ye sürgüne gönderildi. Daha sonra Karaman Konya valisi olarak da görev verilmekle beraber İstanbul Maltepe'de zorunlu olarak ikamete tabi tutuldu. 1826 yılında Maltepe'de öldü.

Koca Mustafa Reşit Paşa'nın eniştesidir.
Ispartalı Seyyid Ali Paşa 4.5 5 Kybalion Ispartalı Seyyid Ali Paşa Hayatı, Ispartalı Seyyid Ali Paşa Hakkında bilgi Ispartalı Seyyid Ali Paşa , 1756 yılında Isparta'nın Uluborlu ilçesinde doğdu. Yeğenağalar sülalesindendir. Öğrenimini Uluborlu'da...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved