Gülçiçek Hatun

 


Gülçiçek Hatun, I. Murat'ın eşi, Yıldırım Bayezid'in annesidir. Rum kökenlidir. Bursa, Altıparmak semtinde, Sarıklı Değirmen Sokağı’nda bulunan türbe, Sultan I. Murad’ın (Hüdavendigâr) eşi, Yıldırım Beyazıd’ın annesi Gülçiçek Hatun’a aittir. Padişah anaları arasında kendi adına türbesi olan ilk kadındır.

Gülçiçek Hatun Türbesi, mermer söveli bir revaktan içerisine girilen türbe 6.00x6.00 m. ölçüsünde kare planlıdır. Üzerini oldukça yüksek, sekizgen kasnaklı bir kubbe örtmektedir. Duvarları üç sıra tuğla, bir sıra köfeki taş dizisi ile örülmüştür. Türbenin her cephesinde ikişer tane olmak üzere toplam sekiz penceresi bulunmaktadır. Pencere aralarına da tuğladan kurs motifleri yerleştirilmiştir.

Gülçiçek Hatun’un sandukasından başka türbede kime ait olduğu bilinmeyen üç sanduka daha bulunmaktadır. Türbe en son 1958 yılında onarılmıştır.
Gülçiçek Hatun 4.5 5 Kybalion Gülçiçek Hatun Hayatı, Gülçiçek Hatun Hakkında bilgi Gülçiçek Hatun , I. Murat 'ın eşi, Yıldırım Bayezid 'in annesidir. Rum kökenlidir. Bursa, Altıparmak semtinde, Sarıklı Değirmen Soka...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved