Kurtuluş Savaşı - Tellidede Muharebeleri

 


Tellidede Muharebeleri, Yunan kuvvetleri Aydın etrafında bulunan Türk kuvvetlerini uzaklaştırmak amacıyla, Tellidede sırtlarında bulunan Türk müfrezeye bir baskın tarzında taarruz düzenledi.

Bu taarruz ile 'Tellidede Muharebeleri' başladı. Taarruzu başlatan Yunan taburu, Tellidede Sırtları'ndan açılarak Ovaemir-Yeniköy-Kadıköy hattında bulunan Türk kuvvetlerine saldırdı.

Özellikle sağ kanatta Karadurmuş Müfrezesinin savunduğu bölge ağır makineli tüfek ateşi altında kalmıştır. Sol kanatta Çakırbeyli, Beydere gönülleleri ile Selami Bey'in Koçarlı Müfrezesi, merkez'de de Çineli Tahir Müfrezesi bulunuyordu. Toplam 200 kişiden oluşan bu kuvvetler, ağır makineli tüfeklerle destekli 800 kişilik Yunan kuvveti karşısında, mermileri bitmiş ve arazinin savunmaya elverişsiz olduğundan fazla dayanamamış. Türk kuvvetleri Menderes Nehri'ne doğru güneye çekildiler.

Muharebe sonunda Yunan tarafı 30'dan fazla ölü ve yaralı vermiş. Türk kuvvetleri ise geri çekilme sırasında 6 ölü ve birkaç yaralı vermek zorunda kalmışlardır.
Kurtuluş Savaşı - Tellidede Muharebeleri 4.5 5 Kybalion Tellidede Muharebeleri , Yunan kuvvetleri Aydın etrafında bulunan Türk kuvvetlerini uzaklaştırmak amacıyla, Tellidede sırtlarında bulunan Tü...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved