Dragaşani Çarpışması - 19 Haziran 1821

 


Dragaşani Çarpışması,  (19 Haziran 1821) Osmanlı Devleti'nin, Philiki Hetaireia (Filiki Eterya), kuvvetlerini bozguna uğratarak, Yunan Bağımsızlık Savaşı'nın ilk ayaklanmasını bastırmalarını sağlayan askeri harekattır.

Filiki Eterya'nın, Osmanlıların Balkanlar'daki egemenliğine son vermek ve bağımsız bir Yunan devleti kurmak amacıyla Aleksandros İpsilantis komutasındaki Kutsal Tabur'u bir ayaklanma başlatmak üzere Tuna boyundaki prensliklere gönderdi.

Ama Osmanlı ordusu Yunan birliklerini Bükreş'in 145 km batısındaki Dragaşani'de yok etti; İpsilantis Avusturya'ya kaçmak zorunda kaldı. Bu çarpışma İpsilantis'nin önderliğine son verdι. Yunan bağımsızlık hareketini askeri açıdan çok etkilemediği halde, Yunan genç isyancılarının fedakarlığı Yunan halkının isyana ve Yunanistan'ın bağımsızlığına olan iradesini perçinlemiştir.

Kutsal Tabur'un fedakarlığından oluşturulan inanç, aynı zamanda başlamış Mora'daki isyana Yunanların büyük başarılarına yol açmıştır.
Dragaşani Çarpışması - 19 Haziran 1821 4.5 5 Kybalion Dragaşani Çarpışması ,  (19 Haziran 1821) Osmanlı Devleti'nin, Philiki Hetaireia (Filiki Eterya), kuvvetlerini bozguna uğratarak, Yunan ...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved