Çırağan Baskını - 20 Mayıs 1878

 


Çırağan Baskını, 20 Mayıs 1878'de gerçekleştirilen, Çırağan Sarayı'nda tutulan eski Osmanlı padişahlarından V. Murad'ı kurtarmak ve tekrar tahta geçirmek amacıyla yapılan ihtilâl girişimidir.

Padişah II. Abdülhamit'in karşıtlarından Ali Suavi ve beraberindeki 150 kadar kişi teknelerle Çırağan Sarayı'na çıkartma yaptı ve sarayın muhafızlarını etkisiz hâle getirdi.

Asiler, V. Murad'ın tutulduğu bölmeye ulaştılar ancak akli dengesi yerinde olmayan V. Murad korkuya kapıldı ve asilerle gitmeyi reddetti. Ali Suavi eski padişahı ikna edemedi. Bu arada, yetişerek olaya müdahele eden Beşiktaş Muhafızı Yedisekiz Hasan Paşa komutasındaki askerler asilerden 60'ını öldürdüler. Hasan Paşa, kalın bir sopayla başına vurarak Ali Suavi'yi öldürdü ve bu başarısız ihtilâl girişimini bastırdı.

Çırağan Baskını Sonuçları

İhtilâl başarısızlıkla ve isyancıların başı olan Ali Suavi'nin öldürülmesi ile sonuçlanmıştır. V. Murad, II. Abdülhamit için artık bir rakip olmaktan çıkmıştır.
Çırağan Baskını - 20 Mayıs 1878 4.5 5 Kybalion Osmanlıda Çırağan Baskını Nedenleri ve Sonuçları Çırağan Baskını , 20 Mayıs 1878'de gerçekleştirilen, Çırağan Sarayı 'nda tutulan eski Osmanlı padişahlarından V. Murad'ı kurtarm...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved