Amsterdam Kraliyet Sarayı - Hollanda

 


Amsterdam Kraliyet Sarayı
Amsterdam Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis te Amsterdam), Hollanda'da bulunan 3 saraydan biridir. Saray Dam Meydanı'nda Ulusal Anıtın karşısında, Yeni Kilisenin yanında bulunmaktadır.

Amsterdam Kraliyet Sarayı, 20 Haziran 1655'te Amsterdam yöneticileri tarafından belediye binası olarak açılmıştır. Ancak günümüzde kraliyet sarayı olarak bilinmektedir.

Jacob van Campen tarafından yapılmıştır. 1648 yılında Jacob van Campen Amsterdam Şehir Belediye Binası projesinin başına geçti. Binanın maliyeti 8,5 milyon Hollanda Guldenini buldu. Tüm binada kullanan sarımsı taşlar Almanya'dan getirildi.
Amsterdam Kraliyet Sarayı 2
Ancak taşlar zaman içerisinde koyu bir renk aldı. Mimar Roma tarzı yönetici saraylarından esinlendi. Mimar Roma'daki kamu binalarından esinlendi ve Kuzeyde yeni bir Roma tarzında yönetici binası yaratmak istedi. Bina Pek çok defa Dünyanın 8. Harikası olarak anıldı. Zamanında Avrupa'nın en büyük yönetici binasıydı.

Daha sonradan kraliyet sarayına dönüştürülen bina, Kraliçe devlet ziyaretleri, Yeni yıl resepsiyonları ve resmi işlemlerde kullanmaktadır.
Amsterdam Kraliyet Sarayı - Hollanda 4.5 5 Kybalion Amsterdam Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis te Amsterdam) , Hollanda'da bulunan 3 saraydan biridir. Saray Dam Meydanı'nda Ulusal ...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved