Saint James Sarayı

 


Saint James Sarayı
Saint James Sarayı, VIII. Henry saray yapmayı aklına koyduğunda 12. yüzyıldan beri cüzzamlı genç kızların kapatıldığı hastaneyi beğendi. Sarayın buraya yapılmasını istedi.

Onun isteği hemen yerine getirildi. İngiltere tarihinde çok söz edilen Saint James Sarayı, yüzyıllar boyunca birçok önemli olaylara sahip oldu.

Bugün Londra'ya gelen turistlerin ilk önce arzuladıkları yerlerin başında bu saray gelir. Kral VIII. Henry'nin talihsiz kızı I. Mary Saint James sarayını çok severdi. Ömrünün büyük bir kısmını burada geçirmiştir.

Üvey kardeşi Kraliçe I. Elizabethise,sarayın cüzzamlı hastanesi yarine yapılmasından ötürü hemen hemen semtine ayak atmazdı. İskoçya'lı Kral James çağında bu sarayın bahçesinde devlerin gezdiği hikaye edilir. Eğer doğruysa bu devlerin gezdiği park bugün büyük bir park konumuna getirilmiştir ve İngilizler devlerin bastığı çimenlerin üzerinde gezmekten zevk duyuyorlar.
Saint James Sarayı 2
Saint James sarayı bir ara zindan olarakta kullanılmış ve burda I. Charles hapsedilmiştir. İngiliz Kraliçelerinden Anne Stuart, Saint James Sarayında oturmazdı ama devleti buradan yönetirdi. O çağlarda Saint James Buckingham Sarayı'nın bugünkü işini görürdü. Bu sarayın son konuklarından biri de VIII. Edward unvanıyla tahta çıkan Prens döl Gal'dir. V. George'nin oğlu kral olup VIII. Edvard unvanını alınca Buckingham sarayına geçti ama sevdiği kadın uğruna tahtını ve ülkesini bırakıp gitti.
Saint James Sarayı 4.5 5 Kybalion Saint James Sarayı , VIII. Henry saray yapmayı aklına koyduğunda 12. yüzyıldan beri cüzzamlı genç kızların kapatıldığı hastaneyi beğendi. ...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved