Osmanlı-Suudi Savaşları (1811-1818)

 


Osmanlı-Suudi Savaşları, 1811-1818 Kavalalı Mehmet Ali Paşa komutası altındaki (hukuken Osmanlı yönetimi altında) Mısırlılarla, İlk Suudi Devleti ordusu arasında yapıldı.

1802 yılında Suudiler Mekke'yi fethettiğinde Osmanlı Sultanı II. Mahmud, Mehmet Ali Paşa'ya Suudilere karşı harekete geçmesini ve Mekke'yi yeniden fethetmesini ve Osmanlı onurunu geri almasını emretti.

1815 yılında Suudi ardılı I. Abdullah barış için bir dava açtı ve Mısırlılar Nejd'den geri çekildiler. Takip eden yıl İbrahim Paşa (Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın oğullarından biri) Mısır kuvvetlerinin komutasını aldı.

Arap kabilelerini bol hediyeler ve usta diplomasiyle elde ederek Arabistan'ın merkezinde Unaizah ve Buraidah kasabalarını işgal ederek ilerliyordu. Arada bir kesilen ve ümitsiz savaştan altı ay sonra, I. Abdullah 9 Eylül 1818'de kuşatıldı ve yakalanarak İstanbul'a gönderildi. Orada idam edildi. Diriyah yerle bir edildi ve Mısır garnizonları önemli kasabalara yerleştirildi. Pek çok Suudi ailesi kuşatmadan önce kaçtı. Kalanlar Mısır'da ve İstanbul'da hapishanelere gönderildi.
Osmanlı-Suudi Savaşları (1811-1818) 4.5 5 Kybalion Osmanlı-Suudi Savaşları, 1811-1818 Kavalalı Mehmet Ali Paşa komutası altındaki (hukuken Osmanlı yönetimi altında) Mısırlılarla, İlk Suudi D...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved