İnançoğulları Beyliği (1261-1368)

 


İnançoğulları Beyliği, Lâdik Beyliği olarakta bilinir. 1261-1368 arasında Lâdik (Denizli) yöresinde egemen olan Anadolu beyliğidir.

Moğol istilasından kaçarak Lâdik, Honas ve Dalaman yörelerine gelen Türkmenler'in uç beylerinden Mehmed Bey, 1261’de Anadolu Selçuklu sultanı II. İzzeddin Keykavus’a karşı ayaklandı. Aynı yıl İlhanlı hükümdarı Hülagû Han’a bağlı olarak İnançoğulları Beyliği’ni kurdu. Ama Hülagû’nun huzuruna çıkarak ona bağlılığını bildirmeyi kabul etmeyince, 1262’de damadı Ali Bey’inde yardım ettiği İlhanlılar tarafından yakalatılarak öldürüldü.

Beyliğin başına Ali Bey geçti.Anadolu Selçukluları’na bağlanan Ali Bey, 1277 yılında meydana gelen Cimri Olayı’nda Alladdin Siyavuş’u desteklediği için hapse atıldı. Bundan sonra Lâdik’in yönetimi Sâhipataoğulları’nın eline geçti.

1310’a doğru Germiyanoğlu I. Yakup Bey, Lâdik’i alarak hapiste ölen Ali Beyin oğlu İnanç Beyi beyliğin başına geçirdi. Beyliği yeniden güçlendiren İnanç Bey’den sonra oğlu Murad Arslan’ın ve İshak Beyin yönettiği İnançoğulları, Germiyanoğulları Beyliği’nin 1368’de Lâdik’i almasıyla ortadan kalktı.
İnançoğulları Beyliği (1261-1368) 4.5 5 Kybalion İnançoğulları Beyliği Tarihi ve İnançoğulları hakkında bilgi İnançoğulları Beyliği , Lâdik Beyliği olarakta bilinir. 1261-1368 arasında Lâdik (Denizli) yöresinde egemen olan Anadolu beyliğidir. Moğol...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved