Hendek Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

 


Hendek Savaşı, 627 yılında gerçekleşmiştir. Mekkeli Müşriklerle Müslümanlar arasındaki üçüncü ve son savaştır. Bu savaşta Müslümanların 3.000 savaşcısı, müşriklerin ise 10.000 savaşçısı ve 600 atlısı vardı.

Hendek Savaşı Nedenleri
Mekkeli Müşrikler Uhud Savaşı'nde kesin bir zafer kazanamamışlardı. Ayrıca Uhud Muharebesi'nden sonra Müslümanlar, Medine'nin doğusuna ve kuzeyine bazı seferler yaparak Mekke kervanlarının Mısır, Suriye ve Irak yolunu kapattırmışlardır.

Mekkeli Müşrikler kendi birliklerinin yanı sıra, Ehabiş, Kinane, Tihame, Gatafan, Fezare, Beni Esed ve Necd kabilelerinden de paralı askerler aldılar.

Mekkeli Müşriklerin harekete geçtiğini haber alan Müslümanlar, öncelikle savaş için strateji belirlediler. Buna göre açıkta savaşılmayacak, savunma savaşı verilecekti. Savunmayı kolaylaştırmak amacıyla Selman-ı Farisi'nin teklifiyle şehrin (Medine) bazı stratejik yerlerine hendekler kazılmasına karar verildi. Ayrıca kadın ve çocuklar da zarar görmemeleri için şehirdeki bazı kulelere yerleştirildiler.

Sal dağında karargah kuran Müslümanlar, küçük gruplara ayrılarak hendeği korumaya ve muhtemel hendeği aşma girişimlerini engellemeye çalıştılar. Bir iki girişim dışında Müşrikler hendeği aşmayı denemediler. Savaş karşılıklı ok atışlarıyla geçti.

Yiyecek stoklarının bitmesi ve kuşatmanın etkisiz kalması nedeniyle Müşrikler, Beni Kureyze Yahudilerini savaşa katılmaları için razı ettiler. Buna göre, Hz. Muhammed'e saldırmazlık sözü veren Beni Kureyzelilar, Müslümanları arkadan vuracaklardı. Ancak durumu haber alan Muhammed, bazı ufak birlikleri bu yöne sevk etti. Bunu duyan Beni Kureyzelilar önemli bir girişimde bulunamadılar. Yalnızca bazı Yahudilerin, ailelerin bulundukları kulelere başarısız saldırma girişimleri oldu. Bunların birinde Hz. Muhammed'in halası Safiyye, kuleye tırmanan bir Yahudi'nin başını keserek diğer Yahudilerin önüne attı.

Müşriklerin kuşatması 1 ay kadar sürdü. Soğukların artması, hatta çıkan bir fırtınanın çadırlarını dağıtması sebebiyle Müşrikler, kuşatmayı kaldırdılar. Böylece Hendek Muharebesi Müşrikler için bir hezimet olarak tarihe geçti.

Hendek Savaşı Sonuçları

Hendek Savaşı Mekkeliler'in Müslümanlar üzerine son saldırısı oldu. Bu savaştan sonra Müslümanlar saldırı gücü elde ederken Mekkeli müşrikler savunmaya çekildiler.
Hendek Savaşı Nedenleri ve Sonuçları 4.5 5 Kybalion Hendek Savaşı , 627 yılında gerçekleşmiştir. Mekkeli Müşriklerle Müslümanlar arasındaki üçüncü ve son savaştır. Bu savaşta Müslümanların 3.0...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved