Düzmece Mustafa İsyanı

 


Düzmece Mustafa İsyanı, 1402 yılında Osmanlıların Timur'a yenilmesiyle Timur, Yıldırım Bayezid'in oğullarından biri olan Mustafa'yı yanında esir olarak Semerkand'a götürdü.

Timur öldükten sonra, Mustafa, Anadolu'ya geri dönerken, Bizans'a esir olarak verildi. 1421 yılında I. Mehmet öldükten sonra, Bizanslılar Mustafa'yı serbest bıraktı.

Mustafa, hemen Edirne'ye hareket etti. II. Murat, halkın Mustafa yanında isyana katılmaması için Mustafa'nın "Düzmece" olduğunu, yani ona benzeyen başka biri olduğunu söyledi. Ama Mustafa, 1402 Ankara Savaşı'nda aldığı yaraları gösterince Edirne'de, halk onun yanında yer aldı. Sonra da Mustafa Edirne'yi işgal etti. Burada sultanlığını ilan etti.

Düzmece Mustafa bundan sonra Bursa'ya hareket etti. Amacı II. Murat'ı öldürmekti. Ama II. Murat'ın orduları, Bursa'da Düzmece Mustafa'nın ordularını yendi. Düzmece Mustafa yakalanamadan kaçtı. 1422 yılında Eflak'a gitmeye çalışırken yakalandı. Sonra da idam edildi.
Düzmece Mustafa İsyanı 4.5 5 Kybalion Düzmece Mustafa İsyanı Nedenleri ve Sonuçları Düzmece Mustafa İsyanı , 1402 yılında Osmanlıların Timur'a yenilmesiyle Timur, Yıldırım Bayezid 'in oğullarından biri olan Mustafa&#...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved