Dukla Geçidi Savaşı

 


Dukla Geçidi Savaşı, II. Dünya Savaşında Doğu Cephesi'ndeki Dukla Geçidi'nde (Polonya ile Slovakya arasındaki sınır bölgesi) Sovyetler Birliği ve Nazi Almanyası arasında Eylül-Ekim 1944 tarihlerinde gerçekleşen muharebedir.

Doğu Karpatlardaki Alman direnişinin Sovyetlerin beklediğinden fazla olduğu bu muharebede taraflar birbirlerine karşı kesin bir üstünlük sağlayamasa da Sovyet ordusu bir süreliğine durduruldu.

1944 yılında Çek ve Sovyet askerlerinden oluşan bir kuvvet, Slovakya-Polonya sınırındaki Svidník kenti yakınlarındaki, Karpatların çok stratejik bir noktası olan Dukla Geçidi'nde Nazi ordusuna karşı koymakla görevliydi.

Geçitteki savunma Nazileri tam 50 gün boyunca sınırda tuttu. Sonunda Almanlar toplam 70.000'den fazla askerin öldüğü, 93.000 Sovyet ve Çek askerin yaralandığı mücadelede yenilmedi. Ancak savaş sonrası 1 ay daha yerel çapta mücadeleler devam etti.
Dukla Geçidi Savaşı 4.5 5 Kybalion Dukla Geçidi Savaşı , II. Dünya Savaşında Doğu Cephesi'ndeki Dukla Geçidi'nde (Polonya ile Slovakya arasındaki sınır bölgesi) Sovyet...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved