Chioggia Savaşı (Venedik-Ceneviz Savaşları)

 


Chioggia Savaşı, 1376-1381 yılları arasında yapılmış Venedik-Ceneviz Savaşı. Ticari alanda rekabet eden Venedik ve Ceneviz, müttefikleri Milan ve Macaristan'dan alacakları yardımı garanti altına aldıktan sonra birbirlerine 1350 yılından beri sürdürdükleri savaşa tekrar başladılar.

İlk olarak Cenevizliler Venediklileri Pola'da püskürttüler ve amiralleri Luciano Doria öldüğü halde Venedik'e saldırıya geçtiler. Venedik'in güneyindeki Chioggia şehrini ele geçirdiler.

Venediklilerin boyun eğmesini sağlamak için abluka kuran Cenevizliler, Macarların da aynı şeyi yapmasını sağladılar. Vettore Pisani komutasındaki Venedik donanması, Chioggia'ya desteğe geldi ve o da Cenevizlilere baskı sağladı. Adriyatik'te gerçekleşen bir dizi donanma savaşından sonra Cenevizliler ağır bir şekilde mağlup oldular. Yaklaşık 4.000 Cenevizli esir verdiler.

Chioggia Savaşı Sonuçları

Savaştan sonra bir anlaşma imzalandı ve bu sayede gücü kırılan Ceneviz bir daha Venedik'e sorun çıkarmadı.
Chioggia Savaşı (Venedik-Ceneviz Savaşları) 4.5 5 Kybalion Chioggia Savaşı , 1376-1381 yılları arasında yapılmış Venedik-Ceneviz Savaşı. Ticari alanda rekabet eden Venedik ve Ceneviz, müttefikleri Mi...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved