Bursa Kuşatması - 1326

 


Bursa Kuşatması, 1326 yılında Osmanlı Devleti'nin Doğu Roma İmparatorluğu'nun Anadolu'daki önemli şehirlerinden bir olan Bursa'yı almasıyla sonuçlanan kuşatmadır.

Osmanlı Beyi Osman Gazi tarafından başlatılan bu kuşatma, hastalığı nedeniyle yerine vekalet eden eden oğlu Orhan Bey tarafından şehrin alınmasıyla sonuçlandı. Aynı yıl içinde Osman Gazi ölmüştür. Şehrin alınmasıyla birlikte beyliğin başkenti Bilecik'ten Bursa'ya taşındı.

Bilecik ve çevresini ele geçiren Osman Bey'in asıl amacı Bursa'yı almaktı. Bu nedenle şehri kuşatma altına aldı. Onun hastalanması üzerine, kuşatmaya oğlu Orhan Bey devam etti. Orhan Bey, Mudanya limanını ve Orhaneli'ni fethederek Bursa'nın Bizans ile bağlantısını kesti.

Aralıklarla on yıl süren kuşatma sonunda Bursa teslim oldu. İpek üretiminin merkezi olan Bursa, Osmanlı Devleti'nın başkenti yapıldı. Osmanlıların bu dönemde Sakarya havzası ve Marmara bölgesinde yaptığı fetihlerdeki amacı, batı yönünde ilerleyip Rumeli'ye geçmekti.
Bursa Kuşatması - 1326 4.5 5 Kybalion Bursa Kuşatması , 1326 yılında Osmanlı Devleti'nin Doğu Roma İmparatorluğu'nun Anadolu'daki önemli şehirlerinden bir olan Bursa&...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved