Ben-i Ahmer Devleti

 


Ben-i Ahmer Devleti (Kızıloğulları Devleti), başkenti Gırnata olan Orta Çağ devletidir. Muvahhidlerin Las Navas de Tolosa Savaşı'nda Hıristiyanlara yenilmesinin ardından 1232 yılında kurulmuştur.

İber Yarımadası'nda kurulan en uzun ömürlü ve son bağımsız İslam devletidir.

Ben-i Ahmer Devleti

Gırnata Emirliği'nin kurucusu Muhammed bin Ahmer'dir. Ülkenin merkezi Gırnata'dır. El Hamra Sarayı da Gırnata Emirliği zamanında yapılmıştır.İspanya'daki son müslüman devlettir.250 yıldan uzun bir süre siyasi varlığını devam ettirmiştir . Aragon Kralı II. Ferdinand, Ekim1469 tarihinde Kastilya Kraliçesi I. Isabel ile evlenerek bu iki krallığın güçlerini birleştirmiştir. II. Ferdinand, 1482 tarihinde Gırnata Emirliği'ne karşı bir mücadele başlatmıştır.

Gırnata Emiri Ebu Abdullah Muhammed'den 1490 yılında Gırnata'nın teslimini istemiş fakat bu isteği geri çevirilmiştir. 1491 yılında karısı ile birlikte Gırnata yakınlarındaki Santa Fe'ye karargah kurmuştur. Gırnata halkı Osmanlı Devleti'nden yardım istemiş, fakat Cem Sultan olayından dolayı Osmanlı Devleti yardımda bulunamamıştır. 2 Ocak 1492 tarihinde Gırnata düşmüş ve Gırnata Emirliği yıkılmıştır. Birçok Müslüman ve Yahudi ülkeden çıkarılmış, din değiştirmeye zorlanmıştır. Yaklaşık 200.000 Yahudi ülkeyi terk etmiştir.Ülkeyi terk eden Yahudilerin çoğu bağımsız denizciler olan Hızır Reis ve Oruç Reis tarafından Osmanlı Devletine getirildi ve burada İzmir, Selanik ve İstanbul'a yerleştirildi. Beni Ahmer Devleti Orta Çağ'da kurulan devletlerin,kültür ve medeniyet anlamında ileri bir seviyede olması nedeniyle İslam tarihinde önemli bir yere sahiptir. Devletin kurucusu Muhammed Nasır.
Ben-i Ahmer Devleti 4.5 5 Kybalion Ben-i Ahmer Devleti (Kızıloğulları Devleti) , başkenti Gırnata olan Orta Çağ devletidir. Muvahhidlerin Las Navas de Tolosa Savaşı'nda Hı...

Hiç yorum yok:

Copyright © Tarihtekiler. All Rights Reserved